Květen 2016

Strážný vrch, Bobří vodopády, okres Děčín, Ústecký kraj

29. května 2016 v 23:13 | Kačaba |  Ústecko
Rozhledna kočárem, soutěska na hřbetě
jako obvykle i u tohoto výletu je možná kratší a delší varianta. Kratší je zanechat auta ve Velké Javorské a na rozhlednu se vydat pěšky, nebo sjet až na parkoviště k Bobřím vodopádům a vypravit se do Velké Javorské po silnici. My jsme zvolili delší trasu, protože tak lze dítka déle prospat. Až na rozhlednu lze jet kočárkem, většina trasy je po cestách v louce, uježděné, celkem zpevněné. Výstup k rozhledně je hodně kamenitý, ale lze zdolat.
Nazpátek jsme šli stejnou cestou, asi nejpohodlnější.
Z parkoviště u Bobřích vodopádů je nejlépe vydat se s dítětem v nostíku, krosničce, nebo s potomkem již chodícím, kočárkem lze dojet velmi blízko, ale pak velmi velmi nesjízdné. Místy je i v nosítku potřeba dávat pozor na cestu.
Výlet krásný ovšem bez jakékoli možnosti zázemí mimo auta.
Náročnost první část 1 z 10, druhá 5 z 10.

Peklo, okres Česká Lípa, Liberecký kraj

29. května 2016 v 23:09 | Kačaba |  Liberecko
peklo Peklem
legrace, výlet Peklem je nádhera. Vláčkem jsme se posunuli do Zahrádek, odtud je cesta nejsympatičtější. Mockráte jsme se různě dohadovali, zda je Peklo jetelné kočárkem. Odpověď se nám dostala velice záhy. Při sestupu od vlaku vede cesta mezi skálou a domy, po schodech vytesaných do skály. první problém. Další, ještě zásadnější, při vstupu do Pekla je kvůli cyklistům vyhotoven jakýsi kololam, kde báječně projdete po svých, ovšem nedovedu si představit kočárek, který by se tam zžížalil. Možnost vyndat dítko, kočár zdvihnout nad hlavu, přenést překážku a dále pokračovat kočárem, tak jako tak ani další cesta není úplně hitparáda, kořeny, náklon, zúžení.
Zvolili jsme tedy transport dětí v krosničkách a po svých. Absolvováno po svých dítětem 5let, pohodlné i pro menší, které jdou směrem, kterým potřebujete. 2 leté a roček neseni na zádech. Pohodlné, pro toto upravené.
Celé Peklo je bez "civilizovaného" zázemí, žádné restaurace, přebalovací pulty či podobně, všechno pěkně s sebou. Ale výlet moc pěkný.
Náročnost 7 z 10.

hora Říp, okres Litoměřice, Ústecký kraj

29. května 2016 v 22:57 | Kačaba |  Ústecko
hurá na Řípu kočárově
na horu Říp jsme se vydali z Roudnice nad Labem s kočárkama. Na náměstí není kde zaparkovat, ale auta se nechají pohodit u místního lidojemu (Billa/Penny nebo tak...) o víkendu zcela zdarma, ve všední den po několika hodinách za poplatek. Samozřejmě toto je delší trasa. Pokud chcete horu zdolávat snáze, lze přímo z jejího úpatí, toto je ovšem pro místňáky, neboť se jedná pouze o 1,5km a to není přímo pro plné uspokojení našeho potomstva, jinak řečeno trmácet se z nějaké větší vzdálenosti a ťapat 20 minut je hloupost.
Zpátky tedy k naším zkušenostem s trasou z RL. Pokud-li se napojíte na modrou turistickou trasu již ve městě, potkáte Kratochvílovu rozhlednu, ze které se můžete po zdolání několika schodů podívat do zahrádek místního obyvatelstva a potom pokračovat v krasojízdě. Stále se držíme modré. Zhruba po hodince velmi pohodlné chůze dojedeme do vesničky Vesce, zde je povedené občerstvovací zařízení zvané Štípárna. Přátelské prostředí atraktivní jak pro dospělé tak pro potomstvo. www.stiparna.cz Vzhledem k ročnímu období jsme byli pouze vevnitř. Příjemná obsluha, dobré pivo, dobré jídlo, posezení možné i venku, včetně dětského vyžití. Toalety čisté s nástavcem na pohodlné vyprazdňování pro větší nejmenší, mikromimi jsme přebalovali vevnitř na stole, nikdo nic nenamítal. Příkrmy nám bez problémů obsluha přihřála v mikrovlnce.
Dále vede cesta opět pohodlně vesnicí, pololesní a trochu lesní cestou, nic náročného, zatím se mohou držet kočárků matky. Nedlouho poté a dorazíme do další civilizace, vesnice Rovné. Zde se dá zaparkovat pokud chcete jít pouze onu kratší trasu. Při úpatí hory je lépe předat kočárky tatínkům, stoupání je poněkud prudší, ale stále pohodlně sjízdné. Vyasfaltováno až k rotundě. Blízko rotundy další restaurační zařízení. Obsluha byla natolik nepříjemná, že jsme potřebu občerstvení zapomněli. Z hlavní cesty na Říp je několik možností různých vyhlídek. Kočárkem nesjízdné a zas tolik k vidění z nich není. Porost neudržovaný, nic zásadního, ale proti gustu...
Ze Řípu jsme se vraceli stejnou cestou, neboť páchat jakýkoli okruh by bylo náročné.
Náročnost 4 z 10, výlet zábavný, rádi kdykoli zopakujeme.

Jedlová, okres Děčín, Ústecký kraj

29. května 2016 v 22:57 | Kačaba |  Ústecko
Jedlová s kočárkem i bez.
výlet na Jedlovou rozhlednu nabízí hned několik možností jak v dopravě potomstva, tak ve věkovém zastoupení. Naší skupinou testováno na půlročním, ročním, rok a půl starém dítku, dále několika teenagerech a dorostu. Všichni projevovali patřičné nadšení. Většinou dostaneme ten ženiální nápad sápat se na kopec v zimě. Pokud jedete vláčkem směr od České Lípy, lze kočárkem pohodlně celou cestu bez zádrhele projet. Zprvu budete držet zelenou značku a později se chytíte červené, nemůžete minout. Nejedná se o asfaltku, občas někde kolečko klopýtne o kámen, kořen, umrlce a takové ty klasické terénní neduhy. V zimě je to opravdu vzrůšo. Vzhledem k popularitě bývá cesta dosti vyšlapaná a ulajzaná. Doporučujeme vzít si kvalitní obuv, ideálně můžou být i mačky, neztratí se. Pokud máte ke kočárku řetězy, dotoho. Samozřejmě pokud napadne sníh, jinak je tato informace nerelevantní.
V případku, že jedete autem, máte možnost ho pohodit na parkovišti u sjezdovky Jedlová a vydat se po červené na rozhlednu. Tato cesta je poněkud civilizovanější. Kočárkem bez problémů a zadýchání.
Jak bývá otevřená rozhledna se nám nějak nepodařilo vysledovat, protože prioritou byla vždy restaurace. V pohodě se tu najíte, dáte pivko, nealko. S novým rokem bývá ovšem dost plno. Pokud si vystojíte frontu a nevejdete se nikam ke stolu, můžete si dát občerstvo venku, nebo na stojáka. Pro naše nejmenší tu není moc možností zabezpečení. Záchody jsou malé a chybí přebalovací pult. Nikomu ovšem nevadí, rozvinete-li si bábetko na stole. Sámo nesmí namočit někomu do polévky, to je jasný. Příkrm, nebo přichystaný oběd vám bez problémů otočí v mikrovlnce.
Když už se dosmýkáte na Jedlovou, byla by škoda minout zříceninu hradu Tolštejn. Buď se dá jet autem skoro až do hradu, ale lepší je absolvovat celý výšlap a vrátit se po červené z rozhledny a pokračovat dále z rozcestí rovněž po červené. S kočárkem se dostanete až skoro do restaurace, kam vede pár schodů, do těch vám vždycky někdo pomůže. Chcete-li se rozhlédnou, čapněte dítko do teplejch a pěkně po proběhnutí turniketu a zdolání pár desítek schodů se můžete pokochat rozhledem na Ústecký kraj.
Restaurace u Tolštejna je příjemná, je zde dětský koutek, kde můžete potomka i zaopatřit. Přebalovák chybí.
Rozhodnete-li se děťátko dát do krosničky, beze všeho, cesta je, co do porostu, udržovaná, nikde se nebudete prodírat bušusem, žádné kozí stezičky, kde by hrozil pád do hloubky. Pohodička.
Obtížnost tohoto výletu je zhruba 3 hvězdičky z 5 a to kvůli menšímu stoupání a nehladkému povrchu. Schůdné i ve vycházkové obuvi. Extrémní dámy to zmáknou v balerínkách, na pedikůru do týdne!

Něco málo úvodem

29. května 2016 v 22:56 | Kačaba |  jak to začalo
Zdravím všechny zvědavé čtenáře,
k vytvoření tohoto blogu mě nevedla ani tak nuda na mateřšké dovolené jako spíš tápání kde a jak se vydat s našimi nejmenšími. je tato a tato trasa jetelná kočárkem? půjde cestou někde dítko nakrmit/přebalit/odložit? První nápad byl sehnat si papírového průvodce. Marně. Proč tedy netestovat na sobě a nepodělit se s ostatními, kteří občas řeší podobné dilema. Bavte se :)