Červen 2016

Janov a Labská Stráň, okr. Děčín

27. června 2016 v 13:27 | Kačaba |  Ústecko
Rozhledna a obec Janov, Labská Stráň, Belveder
Na rozhlednu Janov jsme se vydali autem. V obci Janov je parkování bezproblémové hned u rozhledny a golfového hřiště. Rozhledna je zhruba 30m daleko, ideální je vzít prcky, kteří ještě nechodí do ruky. Rozhledna má 161 schodů, takže i pro nejmenší chodílky je stoupání po točitých schodech dosti náročné. Výhled ovšem stojí za to. Vstup na rozhlednu je zdarma, poblíž není žádné zázemí či sociální zařízení. Když jsme se chtěli v obci v 11:00 najíst, celkem jsme pohořeli. S parkováním je to veliká bída, restaurace neměly své parkoviště, většina z nich ještě zavřená.
Přesunuli jsme se tedy na Labskou Stráň, zde je příjemná restaurace v hotelu Belveder, vzhledem k teplému počasí jsme seděli venku na zahrádce. Příjemná obsluha, příkrm pro juniora nám bezproblémů nechali ohřát, donesli nám ho na talířku i se lžičkou a ubrouskem. Jídlo, které jsme si objednali bylo vynikající a bez dlouhého čekání. Od hotelu je možné dostat se hned na tři vyhlídková místa. Pár schodů, my jsme absolvovali kočárkem. Je zde také několik možností turistických tras, které jsme prozatím neabsolvovali a nemůžu tedy hodnotit schůdnost. Příště se polepšíme a dám vědět :)

Dolský mlýn, Jetřichovice, okr. Děčín

20. června 2016 v 21:33 | Kačaba |  Ústecko
Z Jetřichovic na Dolský mlýn,
ideální a bezvadně schůdný výlet z Jetřichovic na Dolský mlýn, lze absolvovat pohodlně kočárkem i krosničkou. Chodící děti bezproblémů a bezpečně ujdou. Celá trasa je po žluté značce a jde se tam a zpátky stejnou cestou. Lze samozřejmě spáchat i okruh, ale ten je pro vytrvalé a zdatné turisty a turisťátka. Od mlýha po zelené směr Srbská Kamenice a poté se napojit na modrou, toto sjízdné kočárkama není, fyzicky náročné a celou dobu přírodou, tudíž bez možnosti navštívit restaurační zařízení a děti nechat odpočinout nebo ohřát. Kdo má rád trošku divočiny jako my, jedině doporučuji.
Co do možnosti občerstvení po trase je to bída. V předchozích letech byl Starý mlýn funkční jako hospoda/restaurace, letos jsme ovšem pohořeli, pouze pro ubytované. Nicméně pan majitel byl natolik hodný, že nám ohřál příkrm pro nejmenšího, za což mu velice děkujeme. Jinak doporučujeme jídlo a pití pro tento výlet s sebou.

Máchovo jezero, Staré Splavy, Liberecký kraj

15. června 2016 v 19:42 | Kačaba |  Liberecko
Máchání s nemluvňaty
procházka kolem "Mácháče" je jedna z nejhezčích, která se dá na Českolipsku s kočárkem spáchat, do Starých Splavů se krásně dokodrcáte vláčkem buď ze směru od České Lípy, nebo Mladé Boleslavi a hned u nádraží se chytnete žluté značky. Pokud startujete po 11 hodině, můžete se hnedle zastavit v restauraci Sklípek, kterou na žluté značce nemůžete minout. Zdejší kuchyni musíme jen doporučit! Pokud jste tu dříve, při troše štěstí a sezonním čase budou otevřené kiosky na pláži. Staré Splavy nabízí hned několik možností vyžití s prťaty. Přímo ve městečku je dětské hřiště s prolézačkami, na pláži Máchova jezera je možnost půjčení šlapadel, bohapusté flákání, nebo návštěva aquaparku.
My jsme zvolili aktivnější variantu, obkroužení téměř celého jezera. Kočárek máme čtyřkolý, ale i trojkolky, možná i golfky se mohou do této trasy pustit, většina je po rovině, terén písčitý či po pevných cestách. Pouze na několika úsecích je potřeba kočárek poponést, ale je to minimum. Hned zhruba po půl kilometru vede žlutá značka cestou mezi skalami, pohodlně sjízdné, maximálně podřadíte na nižší rychlost, ovšem za další půl kilometr jsme vyndavali miminko z kočárku a ten jsme snášeli, jelikož byla pěšina strmá a hrbolatá, nebezpečí vysypání. Dále vše bez výsadku.
V sezoně na naučné stezce Swamp potkáte několik možností jak přenocování v kempech, tak možnosti občerstvení. Děťátka se mohou vykoupat, protáhnout, občerstvit, jejich dozor zrovna tak.
Žlutá značka nás dovedla až k Břehyňskému rybníku, doporučuji zajít se podívat na pláž a potom se vrátit na silnici. Bytelnější kočárky nepřejedou přes stavidlo. My jsme opět přenášeli.
Až do Doks už je zase vše bez komplikaci, cesta opět velmi pohodlná. Na pár kilometrech mezi rybníkem a Doksama není žádná možnost občerstvení. Ale to se asi dá na těch 2,5 kilometrech přežít, jen se s tím musí počítat.
Silnější a rychlejší výpravy mohou z Doks po červené pokračovat dále do Starých Splavů a dotočit tak okruh. My jsme byli trošku pohodlnější a pomalejší výprava. Ale na spěchání je vždycky dost času. Lépe si tuto procházku pěkně užít.
Kdo má vícero času může navštívit v Doksech muzeum Čtyřlístku či místní zoopark Berousek, ale o tom již příště.