Máchovo jezero, Staré Splavy, Liberecký kraj

15. června 2016 v 19:42 | Kačaba |  Liberecko
Máchání s nemluvňaty
procházka kolem "Mácháče" je jedna z nejhezčích, která se dá na Českolipsku s kočárkem spáchat, do Starých Splavů se krásně dokodrcáte vláčkem buď ze směru od České Lípy, nebo Mladé Boleslavi a hned u nádraží se chytnete žluté značky. Pokud startujete po 11 hodině, můžete se hnedle zastavit v restauraci Sklípek, kterou na žluté značce nemůžete minout. Zdejší kuchyni musíme jen doporučit! Pokud jste tu dříve, při troše štěstí a sezonním čase budou otevřené kiosky na pláži. Staré Splavy nabízí hned několik možností vyžití s prťaty. Přímo ve městečku je dětské hřiště s prolézačkami, na pláži Máchova jezera je možnost půjčení šlapadel, bohapusté flákání, nebo návštěva aquaparku.
My jsme zvolili aktivnější variantu, obkroužení téměř celého jezera. Kočárek máme čtyřkolý, ale i trojkolky, možná i golfky se mohou do této trasy pustit, většina je po rovině, terén písčitý či po pevných cestách. Pouze na několika úsecích je potřeba kočárek poponést, ale je to minimum. Hned zhruba po půl kilometru vede žlutá značka cestou mezi skalami, pohodlně sjízdné, maximálně podřadíte na nižší rychlost, ovšem za další půl kilometr jsme vyndavali miminko z kočárku a ten jsme snášeli, jelikož byla pěšina strmá a hrbolatá, nebezpečí vysypání. Dále vše bez výsadku.
V sezoně na naučné stezce Swamp potkáte několik možností jak přenocování v kempech, tak možnosti občerstvení. Děťátka se mohou vykoupat, protáhnout, občerstvit, jejich dozor zrovna tak.
Žlutá značka nás dovedla až k Břehyňskému rybníku, doporučuji zajít se podívat na pláž a potom se vrátit na silnici. Bytelnější kočárky nepřejedou přes stavidlo. My jsme opět přenášeli.
Až do Doks už je zase vše bez komplikaci, cesta opět velmi pohodlná. Na pár kilometrech mezi rybníkem a Doksama není žádná možnost občerstvení. Ale to se asi dá na těch 2,5 kilometrech přežít, jen se s tím musí počítat.
Silnější a rychlejší výpravy mohou z Doks po červené pokračovat dále do Starých Splavů a dotočit tak okruh. My jsme byli trošku pohodlnější a pomalejší výprava. Ale na spěchání je vždycky dost času. Lépe si tuto procházku pěkně užít.
Kdo má vícero času může navštívit v Doksech muzeum Čtyřlístku či místní zoopark Berousek, ale o tom již příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama