Ústecko

Jehla nad Českou Kamenicí a vyhlídky

7. září 2017 v 21:46 | Kačaba
Další z kratších výletů ze severních Čech, po vyhlídkách nad Českou Kamenicí. Parkovat se dá pohodlně u restaurace Starý Klub, kde se můžete i občerstvit, dále nic nebude. Poté se vydáte po modré turistické značce směr Jehla. Dlouhou dobu je cesta sjízdná kočárkem, golfáčem obtížně. Stoupání na Jehlu už je horší, nevyjedete, museli byste nést. Vyhlídka z Jehly nabízí krásný pohled na Českou Kamenici a zříceninu hradu Kamenice. My jsme dále pokračovali po modré až na Bratrské oltáře, to už se drncavě kočárem dá, ale pořád je lepší krosnička, pokud budete chtít dále pokračovat na skalní vyhlídky, chytnete se žluté turistické značky. Pokud ne, dá se dojít neznačenou lesní cestou připomínající silnici a napojit se na žlutou až za vyhlídkama. My jsme absolvovali celé a všechno po svých, v pohodě se to dá.
Budete-li výlet absolvovat v létě, můžete ho zakončit na kamenickém koupališti, vypadá nádherně! Je tam i venkovní posilovna, mělká voda pro děti, občerstvení. Paráda.

https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=14.4271570&y=50.8062965&z=16&rc=9h0-Nxa05Rh9QhVwek0h3FfTJd.S&rs=stre&rs=coor&rs=coor&rs=stre&ri=85227&ri=&ri=&ri=85227&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&rt=&rt=&rt=&rt=

https://www.facebook.com/pg/kudytudysjuniory/photos/?tab=album&album_id=369586730128226

Jetřichovice - Pavlínino údolí

17. června 2017 v 20:51 | Kačaba
Hned pro začátek, jeslti by vám někdo řekl, že trasa Pavlíniným údolím je kočárekfriendly, jako náš kamarád, nevěřte mu jako já. Opravdu není. První kilometr po červené to ještě možná jde, pokud nemáte dítě alergické na offroad. Další už to nejde, ani kdybyste měli hodně kočárek samolez. V našem případě tedy dítko do ruky a kočárek nechť si nesou ti, kteří zamítli krosnu jako zbytečný tahání mnoha kilogramů dětské váhy na zádech. Nutno dodat na zádech matky, všechny jistě známe. Nedoporučuji ani jako trasu pro nejmenší chodílky, jde o necelých 7km opravdu náročným terénem. Nejbližší možnost občerstvení a zázemí je v Rynarticích, nebo až v Jetřichovicích. Cesta vede ale nádhernou přírodou a pokud vám nevadí dítko nosit, směle do toho, nádherná procházka. Druhá polovina trasy už je celkem snadná. V poslední třetině modrého značení, než se dostanete na silnici, už je to sjízné pohodlně i kočárkem. Silnice je sice úzká, ale má široké krajnice a auta tu jezděj pomalu, takže se nemusíte bát procházky i silnicí. Na trpasličí skálu jsme vyslali mladší dorost, ti už byli na obrázky na stěnách trochu moc dospělí, ale menším by se líbit mohlo. Kdo zná okolí Jetřichovic určitě ví, jak je tu krásně, za nás již poněkolikáté - paráda.
https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=14.4113897&y=50.8474103&z=15&rc=9gxmTxaNLMjY0gjr3k0hTG3r03xC&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&ri=&ri=&ri=&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A22%2C%22tt%22%3A3%7D&mrp=%7B%22c%22%3A22%2C%22tt%22%3A3%7D&mrp=%7B%22c%22%3A22%2C%22tt%22%3A3%7D&mrp=%7B%22c%22%3A22%2C%22tt%22%3A3%7D&rt=&rt=&rt=&rt=
https://www.facebook.com/114085115678390/photos/?tab=album&album_id=334825853604314

Děčínský Sněžník

3. srpna 2016 v 21:18 | Kačaba
Děčínský Sněžník je velmi pohodlně dostupná rozhledna. Zaparkovat se dá u hotelu Hřebenová bouda a po červené turistické značce se vydat směrem vzhůru k rozhledně. Celou dobu se dá jít po zpevněné cestě. Pokud jdete s kočárkem, ideální tam i zpátky stejnou cestou, tj. držet se stále cyklotrasy a červenou nenásledovat až do konce. Ta je ve své druhé části kočárkem nesjízná kvůli kamenům. Začínající chodílci si to také neužijí, nicméně děti větší nebo ty nesené bezproblémů absolvovat mohou, lépe je zde unavíte a výhled je moc hezký. U rozhledny je možnost hned dvou občerstvení, buď v bufetu přímo u rozhledny nebo v restauraci. Při naší návštěvě byl bufet zavřený kvůli nepřízni počasí. Navštívili jsme tedy restauraci, ceny se opravdu nedají nazvat lidovými a návštěva toalety je zpoplatněna. Nicméně obsluha příjemná. My jsme přebalovali na parkovišti za běhu, protože i tak se to dá udělat. Výlet lze hodnotit jako velmi nenáročný a pohodlný.

Janov a Labská Stráň, okr. Děčín

27. června 2016 v 13:27 | Kačaba
Rozhledna a obec Janov, Labská Stráň, Belveder
Na rozhlednu Janov jsme se vydali autem. V obci Janov je parkování bezproblémové hned u rozhledny a golfového hřiště. Rozhledna je zhruba 30m daleko, ideální je vzít prcky, kteří ještě nechodí do ruky. Rozhledna má 161 schodů, takže i pro nejmenší chodílky je stoupání po točitých schodech dosti náročné. Výhled ovšem stojí za to. Vstup na rozhlednu je zdarma, poblíž není žádné zázemí či sociální zařízení. Když jsme se chtěli v obci v 11:00 najíst, celkem jsme pohořeli. S parkováním je to veliká bída, restaurace neměly své parkoviště, většina z nich ještě zavřená.
Přesunuli jsme se tedy na Labskou Stráň, zde je příjemná restaurace v hotelu Belveder, vzhledem k teplému počasí jsme seděli venku na zahrádce. Příjemná obsluha, příkrm pro juniora nám bezproblémů nechali ohřát, donesli nám ho na talířku i se lžičkou a ubrouskem. Jídlo, které jsme si objednali bylo vynikající a bez dlouhého čekání. Od hotelu je možné dostat se hned na tři vyhlídková místa. Pár schodů, my jsme absolvovali kočárkem. Je zde také několik možností turistických tras, které jsme prozatím neabsolvovali a nemůžu tedy hodnotit schůdnost. Příště se polepšíme a dám vědět :)

Dolský mlýn, Jetřichovice, okr. Děčín

20. června 2016 v 21:33 | Kačaba
Z Jetřichovic na Dolský mlýn,
ideální a bezvadně schůdný výlet z Jetřichovic na Dolský mlýn, lze absolvovat pohodlně kočárkem i krosničkou. Chodící děti bezproblémů a bezpečně ujdou. Celá trasa je po žluté značce a jde se tam a zpátky stejnou cestou. Lze samozřejmě spáchat i okruh, ale ten je pro vytrvalé a zdatné turisty a turisťátka. Od mlýha po zelené směr Srbská Kamenice a poté se napojit na modrou, toto sjízdné kočárkama není, fyzicky náročné a celou dobu přírodou, tudíž bez možnosti navštívit restaurační zařízení a děti nechat odpočinout nebo ohřát. Kdo má rád trošku divočiny jako my, jedině doporučuji.
Co do možnosti občerstvení po trase je to bída. V předchozích letech byl Starý mlýn funkční jako hospoda/restaurace, letos jsme ovšem pohořeli, pouze pro ubytované. Nicméně pan majitel byl natolik hodný, že nám ohřál příkrm pro nejmenšího, za což mu velice děkujeme. Jinak doporučujeme jídlo a pití pro tento výlet s sebou.

Strážný vrch, Bobří vodopády, okres Děčín, Ústecký kraj

29. května 2016 v 23:13 | Kačaba
Rozhledna kočárem, soutěska na hřbetě
jako obvykle i u tohoto výletu je možná kratší a delší varianta. Kratší je zanechat auta ve Velké Javorské a na rozhlednu se vydat pěšky, nebo sjet až na parkoviště k Bobřím vodopádům a vypravit se do Velké Javorské po silnici. My jsme zvolili delší trasu, protože tak lze dítka déle prospat. Až na rozhlednu lze jet kočárkem, většina trasy je po cestách v louce, uježděné, celkem zpevněné. Výstup k rozhledně je hodně kamenitý, ale lze zdolat.
Nazpátek jsme šli stejnou cestou, asi nejpohodlnější.
Z parkoviště u Bobřích vodopádů je nejlépe vydat se s dítětem v nostíku, krosničce, nebo s potomkem již chodícím, kočárkem lze dojet velmi blízko, ale pak velmi velmi nesjízdné. Místy je i v nosítku potřeba dávat pozor na cestu.
Výlet krásný ovšem bez jakékoli možnosti zázemí mimo auta.
Náročnost první část 1 z 10, druhá 5 z 10.

hora Říp, okres Litoměřice, Ústecký kraj

29. května 2016 v 22:57 | Kačaba
hurá na Řípu kočárově
na horu Říp jsme se vydali z Roudnice nad Labem s kočárkama. Na náměstí není kde zaparkovat, ale auta se nechají pohodit u místního lidojemu (Billa/Penny nebo tak...) o víkendu zcela zdarma, ve všední den po několika hodinách za poplatek. Samozřejmě toto je delší trasa. Pokud chcete horu zdolávat snáze, lze přímo z jejího úpatí, toto je ovšem pro místňáky, neboť se jedná pouze o 1,5km a to není přímo pro plné uspokojení našeho potomstva, jinak řečeno trmácet se z nějaké větší vzdálenosti a ťapat 20 minut je hloupost.
Zpátky tedy k naším zkušenostem s trasou z RL. Pokud-li se napojíte na modrou turistickou trasu již ve městě, potkáte Kratochvílovu rozhlednu, ze které se můžete po zdolání několika schodů podívat do zahrádek místního obyvatelstva a potom pokračovat v krasojízdě. Stále se držíme modré. Zhruba po hodince velmi pohodlné chůze dojedeme do vesničky Vesce, zde je povedené občerstvovací zařízení zvané Štípárna. Přátelské prostředí atraktivní jak pro dospělé tak pro potomstvo. www.stiparna.cz Vzhledem k ročnímu období jsme byli pouze vevnitř. Příjemná obsluha, dobré pivo, dobré jídlo, posezení možné i venku, včetně dětského vyžití. Toalety čisté s nástavcem na pohodlné vyprazdňování pro větší nejmenší, mikromimi jsme přebalovali vevnitř na stole, nikdo nic nenamítal. Příkrmy nám bez problémů obsluha přihřála v mikrovlnce.
Dále vede cesta opět pohodlně vesnicí, pololesní a trochu lesní cestou, nic náročného, zatím se mohou držet kočárků matky. Nedlouho poté a dorazíme do další civilizace, vesnice Rovné. Zde se dá zaparkovat pokud chcete jít pouze onu kratší trasu. Při úpatí hory je lépe předat kočárky tatínkům, stoupání je poněkud prudší, ale stále pohodlně sjízdné. Vyasfaltováno až k rotundě. Blízko rotundy další restaurační zařízení. Obsluha byla natolik nepříjemná, že jsme potřebu občerstvení zapomněli. Z hlavní cesty na Říp je několik možností různých vyhlídek. Kočárkem nesjízdné a zas tolik k vidění z nich není. Porost neudržovaný, nic zásadního, ale proti gustu...
Ze Řípu jsme se vraceli stejnou cestou, neboť páchat jakýkoli okruh by bylo náročné.
Náročnost 4 z 10, výlet zábavný, rádi kdykoli zopakujeme.

Jedlová, okres Děčín, Ústecký kraj

29. května 2016 v 22:57 | Kačaba
Jedlová s kočárkem i bez.
výlet na Jedlovou rozhlednu nabízí hned několik možností jak v dopravě potomstva, tak ve věkovém zastoupení. Naší skupinou testováno na půlročním, ročním, rok a půl starém dítku, dále několika teenagerech a dorostu. Všichni projevovali patřičné nadšení. Většinou dostaneme ten ženiální nápad sápat se na kopec v zimě. Pokud jedete vláčkem směr od České Lípy, lze kočárkem pohodlně celou cestu bez zádrhele projet. Zprvu budete držet zelenou značku a později se chytíte červené, nemůžete minout. Nejedná se o asfaltku, občas někde kolečko klopýtne o kámen, kořen, umrlce a takové ty klasické terénní neduhy. V zimě je to opravdu vzrůšo. Vzhledem k popularitě bývá cesta dosti vyšlapaná a ulajzaná. Doporučujeme vzít si kvalitní obuv, ideálně můžou být i mačky, neztratí se. Pokud máte ke kočárku řetězy, dotoho. Samozřejmě pokud napadne sníh, jinak je tato informace nerelevantní.
V případku, že jedete autem, máte možnost ho pohodit na parkovišti u sjezdovky Jedlová a vydat se po červené na rozhlednu. Tato cesta je poněkud civilizovanější. Kočárkem bez problémů a zadýchání.
Jak bývá otevřená rozhledna se nám nějak nepodařilo vysledovat, protože prioritou byla vždy restaurace. V pohodě se tu najíte, dáte pivko, nealko. S novým rokem bývá ovšem dost plno. Pokud si vystojíte frontu a nevejdete se nikam ke stolu, můžete si dát občerstvo venku, nebo na stojáka. Pro naše nejmenší tu není moc možností zabezpečení. Záchody jsou malé a chybí přebalovací pult. Nikomu ovšem nevadí, rozvinete-li si bábetko na stole. Sámo nesmí namočit někomu do polévky, to je jasný. Příkrm, nebo přichystaný oběd vám bez problémů otočí v mikrovlnce.
Když už se dosmýkáte na Jedlovou, byla by škoda minout zříceninu hradu Tolštejn. Buď se dá jet autem skoro až do hradu, ale lepší je absolvovat celý výšlap a vrátit se po červené z rozhledny a pokračovat dále z rozcestí rovněž po červené. S kočárkem se dostanete až skoro do restaurace, kam vede pár schodů, do těch vám vždycky někdo pomůže. Chcete-li se rozhlédnou, čapněte dítko do teplejch a pěkně po proběhnutí turniketu a zdolání pár desítek schodů se můžete pokochat rozhledem na Ústecký kraj.
Restaurace u Tolštejna je příjemná, je zde dětský koutek, kde můžete potomka i zaopatřit. Přebalovák chybí.
Rozhodnete-li se děťátko dát do krosničky, beze všeho, cesta je, co do porostu, udržovaná, nikde se nebudete prodírat bušusem, žádné kozí stezičky, kde by hrozil pád do hloubky. Pohodička.
Obtížnost tohoto výletu je zhruba 3 hvězdičky z 5 a to kvůli menšímu stoupání a nehladkému povrchu. Schůdné i ve vycházkové obuvi. Extrémní dámy to zmáknou v balerínkách, na pedikůru do týdne!
 
 

Reklama